Malorka, ŠpanielskoVyhľadať najbližšie voľné termíny v tejto oblasti!

Najväčší baleársky ostrov patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie destinácie Španielska. Rozmanitá krajina s rozľahlými plážami s jemným zlatistým pieskom, so skalnými útesmi, príjemnou stredomorskou klímou, nádhernými prírodnými scenériami, hlavné mesto Palma s malebnými starobylými uličkami a živým spoločenským životom - to všetko je Malorka - ostrov pre ideálnu dovolenku. 

V západnom Stredomorí asi 150 km od Barcelony leží Baleárske súostrovie, ktorého najväčším ostrovom je Malorka. Členité pobrežie s vysokými skalnatými útesmi a širokými plážami s jemným zlatistým pieskom poskytuje nádherné prírodné scenérie.

Ostrov má subtropické stredomorské podnebie. Najpríjemnejšie obdobie na dovolenku je od mája do novembra, vtedy je flóra ostrova najrozmanitejšia a vyhriate more dotvára dokonalé podmienky na ideálnu dovolenku. Krásne pieskové pláže, strmé skalnaté pobrežie a vysoké horské masívy, ktoré sa pozvoľne zvažujú do úrodných rovín, tvoria mnohotvárny ráz krajiny a robia z Malorky úžasné miesto. Nie nadarmo sa hovorí, že na tomto ostrove je možné každé 2 kilometre urobiť nový objav, ktorý poteší zrak a pohladí dušu.

Malorka je bohatá na architektonické pamiatky. Najstaršie stavby pochádzajú z čias talayotskej kultúry, ale aj z obdobia nadvlády Rimanov a v hlavnom meste Palme sa nájdu aj stavby z „arabského” obdobia. Keď kresťania počas panovania kráľa Jauma I. ovládli ostrov, začalo sa s budovaním významných sakrálnych aj svetských stavieb. Najznámejšia je katedrála v Palme. Prví návštevníci prišli na ostrov v r. 1837 - medzi nimi aj Frederik Chopin a George Sandová. Turizmus sa tu rozvinul hlavne po r. 1950, odvtedy sa výrazne zvýšila životná úroveň obyvateľov ostrova.

Malorské špeciality chutia najlepšie v typických cellers - reštauráciách, ktoré vznikli z bývalých sedliackych vínnych pivníc. V týchto príjemne chladivých priestoroch si môžu návštevníci vychutnať autentickú malorskú kuchyňu s korenenými jedlami a červeným alebo bielym vínom. Pred jedlom si Malorčania obyčajne doprajú pohárik paly, tmavého bylinkového likéru.

Zobraziť fakultatívne výlety!

 


Alcudia - Playa de Muro

Oblasť Alcúdie a krásnej pláže Playa de Muro na hranici národného parku je v posledných rokoch najvyhľadávanejšou oblasťou Malorky. Je obľúbená hlavne kvôli svojej dobrej dostupnosti, krásnej pieskovej pláži a blízkosti Alcúdie s kompletnou ponukou športových, kultúrnych a nákupných možností. Mesto Alcúdia je známe aj svojimi výborne zachovalými mestskými hradbami a rímskym amfiteátrom i ako východiskové miesto ku návštevám polostrova Formentor s najkrajším vyhliadkovým bodom na ostrove. Malorka sa nedá popísať, Malorku treba zažiť a precítiť ...

Cala Bona

Cala Bona sa nachádza na východnom pobreží Malorky. Letovisko je charakteristické svojími úzkymi uličkami v ktorých nájdete rôzne bary a kaviarne. Aj keď sa za posledné roky počet barov rozrástol, večerná zábava tu nie je príliš hlučná. Cala Bona je výborným miestom pre trávenie pokojnej a ničím nerušenej dovolenky.

Cala d´Or

Letovisko je súčasťou mestskej časti Santanyi, vzdialené od letiska 60.8km/93min. Cala d´Or Vám neponúka len jednu úžasnú pláž, ale dokonca až sedem nádherných zátok s bielym pieskom a smaragdovou vodou. Najdlhšou z nich je Cala Gran, ktorá je 40 m široká a 100 m dlhá, lemovaná borovicovými stromami. Promenáda je popretkávaná pestrým výberom obchodíkov so suvenírmi, reštauráciami a barmi.

Cala Millor

Cala Millor je najväčšie letovisko na východnom pobreží Mallorky. Od hlavného mesta Palma de Mallorca je vzdialené asi 65 kilometrov. Je zaujímavé hlavne pre svoju krásnu pláž dlhú až takmer dva kilometre a kvalitné zázemie. More je tu čisté, rovnako ako celá pláž, ktorá disponuje jemným pieskom. Pozdĺž pláže sa tiahne dlhá promenáda, ktorá je najrušnejším
miestom letoviska.  Neďaleko Cala Millor sa nachádza síce menšie, ale tiež obľúbené letovisko Sa Coma. Toto letovisko je moderným a pulzujúcim strediskom nachádzjúcim sa na východnom pobreží ostrova Mallorca. Krásna široká pláž s bielym pieskom je takmer 1 km dlhá a vďaka čistote mora je ocenená modrou vlajkou. Za plážou sa nachádza promenáda, ktorá je čiastočne v tieni paliem a borovíc a tiahne sa až k Cala Moreya.

Calas de Mallorca

Moderné  letovisko, nachádzajúce sa na východnom pobreží ostrova. Letovisko má tri piesočnaté zátoky. Najväčšou plážou je Cala Domingos, ktorá je takmer 100 m široká a ocenená modrou vlajkou za jej čisté prostredie. Vyhľadávaným je trh, ktorý sa koná každú nedeľu v neďalekom meste Felanitx. Nachádza sa tu primeraný počet barov, reštaurácií a obchodov, ktoré vystačia  pre každodenné náležitosti dovolenkového života.

Can Picafort

Kedysi tu stálo len pár rybárskych domčekov, jeden z nich údajne patril rybárovi menom Picafort. Nádherná piesočná pláž tu bola už vtedy, rady hotelov popri nej pribudli až neskôr a spolu s početnými reštauráciami, barmi, butikmi a širokou promenádou tvoria rozľahlé prázdninové letovisko. Letovisko je ovplyvnené najmä nemeckými turistami.

Canyamel

Malé letovisko Canyamel ponúka príjemnú piesočnú pláž a zabezepčí Vám pokojnú dovolenku. Na pláži je možné si prenajať slnečníky a lehátka, ktoré Vám zabezpečia skutočný relax a na občerstvenie môžete využiť služby plážového baru. Letovisko sa nachádza približne 10 km na juh od letoviska Cala Ratjada.

El Arenal - Playa de Palma

El Arenal je obľúbené letovisko s čulým nočným ruchom do skorých ranných hodín. V stredisku je nespočetné množstvo barov, diskoték, reštaurácií i obchodov. Strediská El Arenal a Can Pastilla spája 7 km dlhá piesočnatá pláž s palmami lemovanou promenádou. V roku 2005 tu bol opätovne otvorený megapark, ktorý nazývajú mekkou všetkých diskoték a je postavený v novogotickom obvodovom múre.

Magaluf

Manhattan pri mori, náprotivok El Arenalu na druhej strane zálivu Palmy, vzdialený od letiska 30 km/54 min. Toto letovisko je „okupované“ hlavne anglickými turistami, takže na typicky anglické „Fish&Chips“, ale aj medzinárodné podniky ako McDonalds, Wimpey, Burger King, KFC, Pizza Hut narazíte na každom kroku. Ak nie ste práve prívržencami „fast foodov“, nájdete tu, samozrejme, aj množstvo tradičných kaviarní a reštaurácií pozdĺž plážovej promenády. Nájdu sa tu však aj iné atrakcie. Super diskotéka BCM, najväčší tanečný chrám na Mallorce, dva zábavné parky Marineland a Aquapark, pre všetkých, ktorých zláka počas dovolenky hazard je tu Gran Casino de Mallorca, jediné kasíno na Mallorce, asi 3 km za Magalufom.

Paguera

Malebné stredisko Paguera je súčasťou pobrežia Calviá v západnej časti ostrova Malorka. Stredisko láka návštevníkov krásnou, piesočnatou plážou lemovanou borovicovými lesíkmi a hlavne skvelou atmosférou letoviska. Niekdajšia cesta bola premenená na pešiu promenádu s barmi, reštauráciami, butikmi a obchodíkmi so suvenírmi. Turisti, ktorí chcú zažiť aktívnu dovolenku, môžu navštíviť tenisové centrum, ktoré je najväčšie na ostrove, päť golfových ihrísk v okolí a prekrásne pláže s možnosťami vodných športov.

Palma Nova

Veľmi populárne letovisko Palma Nova a jeho bezprostredný sused Magaluf, predstavujú najväčšie turistické stredisko provincie Calvia. Nachádza sa len cca 15 kilometrov na juhozápad od hlavného mesta Palma de Mallorca a od letiska 27 km/55 min. Obidve letoviská, Palma Nova aj Magaluf, majú krásne piesčité pláže (Palma Nova má pláž o niečo pokojnejšiu ako susedný Magaluf, čo je spôsobené aj o niečo menším počtom hotelov pripadajúcich na túto pláž), ktoré disponujú všetkým, čo si len plážujúci dovolenkári môžu priať: slnečníky, lehátka, vodné športy, lode s preskleným dnom, ale aj nespočetné obchody, bary a reštaurácie situované na širokej priplážovej promenáde, ktorá je pešou zónou.

Portals Nous

Portals Nous vzdialený od letiska 24,8km/50 min., patrí medzi najexkluzívnejšie letoviská na Malorke. Letovisko sa pýši nielen úžasnými jachtami v prístave, ktoré môžete nadšene obdivovať, ale aj bezprostrednou blízkosťou k horám, moru a aj k hlavnému mestu Palma de Mallorca. Ak chcete navštíviť Palmu, odporúča sa prenajať si auto alebo ísť taxíkom, pretože domáce linky sú zastaralé. Portals Nous je španielmi prirovnávaný k Puerto Banús, ktorý sa nachádza na Costa del Sol v Španielsku a taktiež je popretkávaný drahými jachtami v prístave a autami v uliciach. Ak túžite po luxusnej dovolenke strávenej v modernom letovisku na ostrove a zároveň si chcete oddýchnuť od hluku a zhonu, Portals Nous je na to ako stvorený.

Porto Petro

Pokojná rybárska dedinka je súčasťou mestskej časti Santanyi. Priamo v dedine sa pláž nenachádza, ale hneď niekoľko pláži sa rozprestiera za Porto Petro. Najbližšie sa nachádzajú dve piesočnaté pláže S’Amarador a Cala Mondragó. Ak dostanete chuť na nákupy, odporúčame navšťíviť Santanyi v stredu, alebo Felanitx v nedeľu ráno, kde sa konajú miestne trhy vyhľadávané nielen turistami.

Puerto Pollensa

Puerto Pollensa patrí medzi najobľúbenejšie rodinné prázdninoné letoviská na Malorke. Návštevníci tu nájdu široku škálu voľnočasových aktivít, výborné pláže, skvelé reštaurácie a bary. Aj toto letovisko bolo kedysi rybárskou dedinkou a dnes tu môžete ešte pozorovať domácich rybárov pri love.

Sa Coma

Letovisko je pomerne mladé a moderné, pretože sa ako dovolenkový raj začal rozvíjať až v roku 1980. Sa Coma ponúka výnimočnú piesočnatú pláž s možnosťou využitia bežných vodných športov. Z pláže sa dostanete na dlhú širokú promenádu .Dovolenka v Sa Come je vhodná najmä pre rodiny s deťmi, pretože ponúka bezproblémovú zábavu na slnku. Ak zatúžite po nočných kluboch a karaoke baroch, tak potom odporúčame ísť navštíviť Cala Millor, ktoré je vzdialené len 5 minút jazdy taxíkom.

Santa Ponsa

Na rozdiel od „Britských“ letovísk Palma Nova a Magaluf, Santa Ponsa sa stala populárna hlavne u írskych a škótskych návštevníkov, vďaka čomu sa tu vytvoril veľmi silný tzv. „keltský duch“, ktorého dôkazom sú mnohé tematické bary a reštaurácie.
Hlavná pláž je pomerne veľká, pretože bola doplnená importovaným pieskom. Avšak počas letnej sezóny je aj tak preplnená, pretože tak ako je obľúbená u domácich, tak je aj u turistov. Ak zatúžite po pokoji môžete navštíviť druhú, síce menšiu a vzdialenejšiu, no zato pokojnejšiu pláž. Kúpanie v zátoke je bezpečné a môžete využiť aj plážové vybavenie či výlet loďou po okolí. S toľkými aktivitami, barmi a reštauráciami máte pocit, že celá táto oblasť bola vytvorená len a len pre turistov.