ŠpanielskoVyhľadať najbližšie voľné termíny v tejto krajine!

Hlavné mesto: Madrid
Rozloha: 504.782 km2
Počet obyvateľov: 46.662.000
Zloženie obyvateľstva: Španieli 74%, Katalánci 17%, Baskovia 2%
Náboženstvo: katolíci 83,6%, bez vyznania 11,9%, protestanti 2,0%, moslimovia 1,8%
Mena: Euro (EUR)
Časový rozdiel: 0 hod.

Španielsko (špan. España), alebo Španielske kráľovstvo (špan. Reino de España), je krajina v juhozápadnej Európe na Pyrenejskom polostrove. Jeho pevnina hraničí na juhu a východe so Stredozemným morom (s výnimkou malej pozemnej hranice s Gibraltárom), na severe s Francúzskom, Andorrou, na severozápade s Biskajským zálivom a západe s Atlantickým oceánom a Portugalskom. K územiu Španielska patria aj Baleárske ostrovy v Stredozemnom mori, Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne pri pobreží Afriky a dve enklávy v severnej Afrike, Ceuta a Melilla pri Maroku. S plochou 504 782 km² je Španielsko druhou najväčšou krajinou západnej Európy a Európskej únie po Francúzsku.
Španielsko leží v juhozápadnej časti Európy, na Pyrenejskom polostrove. Jeho severné hranice tvorí pobrežie s Biskajským zálivom, severovýchodne susedí s Francúzskom, kde tvoria prírodnú hranicu Pyreneje, južne a juhovýchodne je hranicou pobrežie Stredozemného mora, severnú hranicu tvorí pobrežie Atlantického oceánu a hranica s Portugalskom. Pobrežie má celkovú dĺžku 4 964 km. Krajina leží v miernom klimatickom pásme. Najnižším bodom je Atlantický oceán - 0 metrov nad morom, najvyšším Pico de Teide na ostrove Tenerife (Kanárske ostrovy) - 3 718 metrov nad morom. Z východu Španielsko omýva Stredozemné more, v ktorom sa nachádzajú Baleárske ostrovy; zo severu Biskajský záliv, zo západu Atlantický oceán, v ktorom sa nachádzajú Kanárske ostrovy. Najvyššou horou je Pico de Teide (3 718 m) na ostrove Tenerife, jedna z najväčších sopiek sveta. Na pevninskom Španielsku náleží prvenstvo hore Mulhacén (3 478 m) pri Granade, následuje Pico de Aneto (3 404 m), najvyšší vrchol Pyrenejí.

Baleárske ostrovy (katalán. Illes Balears, špan. Islas Baleares) je meno súostrovia na západe Stredozemného mora. Ostrovy sa skladajú z dvoch skupín:
- Veľké Baleáry (Mallorca, Menorca, Cabrera a iné)
- Islas Pitiusas (Ibiza, Formentera a iné)

Administratívne sa región delí na 3 ostrovné celky:
- Ibiza a Formentera
- Malorka
- Menorca

Správne stredisko je Palma de Mallorca. Ďalšie mestá: Mahón na Menorke, Ibiza na Ibize. Úradnými jazykmi sú katalánčina a španielčina. Katalánsky názov Illes Balears je aj súčásťou oficiálneho španielskeho (kastílskeho) označenia autonómneho spoločenstva. Súostrovie je obľúbeným cieľom mnohých turistov.